All for Joomla All for Webmasters
bilgi@yoldostlari.com
0542 387 80 13

YOL DOSTLARIYLA YUNANİSTAN MAKEDONYA BULGARİSTAN GEZİSİ (2015)

YOL DOSTLARIYLA YUNANİSTAN MAKEDONYA BULGARİSTAN GEZİSİ (2015)

 

Herkese bir kez daha merhaba…
 
23 Nisan’dan itibaren her perşembeden pazara muhteşem bir kısa Balkan Turuyla karşınızdayız…
 
tarihi siz belirleyin. Biz her perşembeden pazara Yunanistan-Makedonya ve Bulgaristan’a gidiyoruz. 3 ülke 6 şehir gezeceğiz. Bu gezide siz de bizimle birlikte olabilirsiniz…
 
2 gece konaklamalı 4 günlük kısa Balkanlar turu…
 
Sofya – Üsküp – Tetova (Kalkandelen) – Ohrid –Bitola (Manastır) – Selanik – Kavala…
 
Acenteye ödememiz gereken Tur Ücreti: 139 Euro…
 
 
Üstelik tüm geziler dahil…
 
Acele eden otobüste yerini alır…
 
FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER
– Lüks otobüslerle ulaşım…
– Sofya, Üsküp, Tetova, Ohrid, Bitola, Selanik, Kavala, gezileri dahil…
– 3* otellerde 2 gece oda kahvaltı konaklama…
– Türkçe rehberlik hizmeti…
 
NOT: 23 NİSAN – 19 MAYIS GİBİ BAYRAMLARDA FİYAT 10 EURO DAHA FAZLADIR…
 
 
AYRINTILI BİLGİ: 0542 387 80 13
 
 
PROGRAM
 
1. GÜN / PERŞEMBE | İSTANBUL – SOFYA
 
Akşam saat 21.00 de Kadıköy evlendirme dairesi, saat 21.30’da Gayrettepe Dedeman Otel önü, saat 22.00 de Bakırköy Ömür Plaza önü ve 22:15 (TEM Esenyurt Gişeleri Opet Önü) Esenkent İETT Hareket Amirliği önünden hareket ile yola çıkıyoruz. (Kalkış saatlerinden en geç yarım saat önce belirtilen yerlerde bulunmanız gerekmektedir.) Yaklaşık 2,5 saatlik yolculuğun ardından Kapıkule sınır kapısına varışımızda gümrük ve pasaport işlemlerinin tamamlanması ve ardından Bulgaristan’a geçerek, Plovdiv üzerinden Sofya’ya yol alıyoruz.
 
 
 
2. GÜN / CUMA | SOFYA – ÜSKÜP
 
Sabah saatlerinde Sofya’ya varışımıza müteakip, yapacağımız şehir turunda; St. Nedelya Klisesi, Rotunda Klisesi, Rus Klisesi, Aya Sofya Klisesi, Aleksandır Nevski Katedrali, Başbakanlık ve parlemento binaları ile Sofya Üniversitesi ve ulusal kültür sarayı ve Mimar Sinan tarafından tasarlanan Banyabaşı Camii görülecek yerler arasındadır. Vereceğimiz serbest zaman sonrasında Makedonya’ya ve Başkent Üsküp’e geçiyoruz. Varışımıza müteakip yapacağımız Panoramik Üsküp turumuza Üsküp Kalesi’nden başlıyoruz. Kalenin hemen yanından Vardar Nehrini ve Üsküp’ün mahelelerini tepeden görüyoruz. Ardından Türk Çarşısı içindeki Osmanlı mimarisindeki sokaklardan yürüyerek, Mustafa Paşa Cami, Arasta Cami, Kurşunlu Han, Sulu Han, Çifte Hamam, Kapan Han ve Davutpaşa Hamamını görüyoruz. Üsküp’ün Sembolü olan Osmanlı döneminde yapılmış olan Taş Köprü üzerinden Vardar Nehrini geçerek Yeni Üsküp bölgesine geçiyoruz. Üsküp 2014 Projesi adı ile Üsküp’ün çehresini değiştiren ve değiştirecek eserleri görüyoruz. Bu eserlerin en başında yapımı Eylül 2011’de tamamlanmış Büyük İskender Heykeli bulunmaktadır. Ardından II.Filip Heykeli, Arkeoloji Müzesi, Zafer Takı, Çar Samuel Heykeli ve 1.Justinyanus Heykeli bu proje dahilinde göreceğimiz diğer eserlerdir. Yürüyüş turumuza dünyaca tanınmış ünlü yardımsever Rahibe Teresa adına yapılan anı evi ile devam ediyor ve Eski Tren İstasyonunda turumuzu tamamlıyoruz. Vereceğimiz serbest zaman ardından Üsküp’teki otelimize transfer, yerleşme ve geceleme. Dileyenler Üsküp’ün heyecanlı gece hayatına dâhil olabilir. Geceleme otelimizde.
 
 
 
 
3. GÜN / CUMARTESİ | ÜSKÜP – TETOVA (KALKANDELEN) – OHRİ
 
Sabah kahvaltısının ardından Balkanların en önemli turizm bölgelerinden biri olan Ohrid’e hareket. Yol üzerinde büyük çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Makedonya’nın en büyük üçüncü kenti Tetova’yı (Kalkandelen) ziyaret ediyoruz. Osmanlı Öyle silahlar yapılırmış ki burada, kalkanları delermiş, o nedenle bu adı almış… 1495 yılında iki kızkardeşin desteğiyle yapılmış, duvarları rengârenk süslenmiş görkemli Alaca Cami’yi gördükten sonra yolumuza devam ediyoruz. Ohri Kalesini panoramik olarak otobüsten görüyoruz. Ohri’ye varış ardından yapacağımız kısa bir yürüyüş ile Ohri Camii, Ohri Çarşısı, Safranbolu evlerini andıran mimarisi ile Eski Osmanlı Evleri, Aya Sofya ve Aziz Kaneo Kiliseleri ve balkanların en büyük ve en popüler göllerinden biri olan Ohri gölü görülecek yerler arasındadır. Burada vereceğimiz serbest zamanda bayanlar, dünyaca ünlü Ohrid İncisi satın alma imkanı bulabilirler. Arzu edenler serbest zamanda ekstra olarak düzenlenecek Tekne ile St.Naum turuna katılabilirler. (40.-€) Ohrid gölünde tekne ile yerel müzikler eşliğinde eğlenerek ve Ohrid gölünün müthiş manzarasını izleyerek gideceğimiz bu turumuzda Ortodoksların en kutsal manastırlarından biri olan St.Naum Manastırını ve çevresinde Ohri gölünü oluşturan tabiat mucizesi su kaynaklarının görüyoruz. Ardından otelimize transfer ve yerleşme. Arzu edenler ekstra olarak düzenlenecek Makedonya Taverna Gecesinde hem Makedonya’nın yerel yemeklerini tatma, hem de Makedon Müzikleri ve Folklor gösterileri ile Makedonya kültürünü yakından tanıma fırsatına sahip olacakları Makedon Gecesi Turu’na katılabilirler. (35.-€) Geceleme otelimizde. Dileyenler Ohrid’in sabahın ilk ışıklarına dek devam eden heyecanlı gece hayatına dâhil olabilir.
 
 
4.GÜN / PAZAR | OHRİ – BİTOLA – SELANİK – KAVALA – İSTANBUL
 
Erken alacağımız kahvaltı ardından saat 07:00’de otelimiz çıkış işlemlerinin yapılması ardından Bitola’ya hareket. Varışımıza müteakip yapacağımız panoramik turda, Yeni Cami, Türk Çarşısı, (Elveda Rumeli dizisindeki tarihi sokaklar), Kapalı Çarşı, İshak Paşa Cami ve Saat Kulesini görüyoruz. Ardından Şirok Sokak olarak adlandırılan Bitola çarşısında yürüyüş yapıp, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Atatürk’ün okuduğu askeri okul İdadi’yi görüyoruz. Sonrasında Selanik’e hareket ediyoruz. Yaklaşık 3 saatlik bir yolculuk ardından Selanik’e varıyoruz. Selanik’in kafeleri ve mağazaları ile meşhur Aristotales meydanı ve Kordon Boyundan geçerek, Beyaz Kule’de şehri tanıma ve öğlen yemeği için verilecek serbest zaman ardından yapacağımız panoramik şehir gezimizde, Büyük İskender heykeli, Döner Kule, Uluslarası Fuar alanı, Osmanlı Hamamı, Osmanlı Cami, Bedesten, Yunanistan Makedonya’sı Başkanlık Sarayı ve Yunanistan’ın en büyük Kilisesi olan Aya Dimitros Kilisesi görülecek yerler arasındadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Atatürk’ün doğduğu ve yaşadığı evi ziyaret ettikten sonra Kavala’ya devam ediyoruz. Kavala’ya varış. Kavala panoramik şehir turu; İmarethane, Su Kemerleri, Kavalı Mehmet Ali Paşa’nın konağı, Kavala Kalesi (panoramik olarak), Belediye Binası, Kavala çarşısı, Kordon görülecek yerler arasındadır. Akşam yemeği molasında Yunanistan’ın meşhur deniz ürünleri ve mezelerinin tadına bakma fırsatı bulacağız. Şehri tanıma ve yemek için verilecek serbest sonrası İstanbul’a hareket. Gümrük ve pasaport işlemleri sırasında Yunan Freeshop’unda alışveriş imkânı. İpsala sınır kapısından Türkiye’ye giriş ardından güzergah üzerinde vereceğimiz molayı takiben İstanbul’a varış ve turumuzun sonu. Bir sonraki turumuzda görüşmek dileği ile…
 
 
 
Arzu edenler için…
 
EKSTRA TURLAR
 
MAKEDONYA GECE TURU
Arzu edenler ekstra olarak düzenlenecek Makedonya Taverna Gecesinde hem Makedonya’nın yerel yemeklerini tatma fırsatına sahip olacaklar, hem de Makedon Müzikleri ve Folklor gösterileri ile Makedonya kültürünü yakından tanıma fırsatına sahip olacakları Makedon Gecesi Turu’na katılabilirler. (35.-€)
 
 
ST. NAUM TURU
Arzu edenler serbest zamanda ekstra olarak düzenlenecek tekne ile St.Naum turuna katılabilirler. (40.-€) Ohrid gölünde tekne ile yerel müzikler eşliğinde eğlenerek ve Ohrid gölünün müthiş manzarasını izleyerek gideceğimiz bu turumuzda Ortodoksların en kutsal manastırlarından biri olan St.Naum Manastırı’nı ve çevresinde Ohrid gölünü oluşturan tabiat mucizesi su kaynaklarının görüyoruz.
 
 
ACENTEYE ÖDENECEK ÜCRET: 139 EURO
 
NOT: 23 NİSAN – 19 MAYIS GİBİ BAYRAMLARDA FİYAT 10 EURO DAHA FAZLADIR…
 
OTELLER:
Üsküp Portal Otel 3 *
Ohrid Diplomat Otel 3*
 
 
 
 
FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER
– Lüks otobüslerle ulaşım
– Sofya, Üsküp, Tetova, Ohrid, Bitola, Selanik, Kavala, gezileri dahil.
– 3* otellerde 2 gece oda kahvaltı konaklama.
– Türkçe rehberlik hizmeti
 
 
FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
– Seyahat Sigortası
– Çok Girişli Şengen Vizesi
– Yurt dışı çıkış Pulu
– Extra turlar ve kişisel harcamalar
** Yeşil Pasaporta Vizesiz…
Şengen Vize ücreti ve seyahat sigortası:140 Euro
 
 
AYRINTILI BİLGİ: 0542 387 80 13 hakansezer@gmail.com
 
 
Bu gezi TÜRSAB A-8727 Acenteyle yapılacaktır…
 
 
NOT: Tur programı kesin hareketlidir. Rehberimiz programı tamamen gerçekleştirmek kaydı ile program seyrinde değişiklik yapabilir. Bu tur için çok girişli Schengen vizesi gerekmektedir. Pasaportunda K.K.T.C damgası olanlar ve 10 yıldan eski pasaport sahipleri Yunanistan’a giriş yapamazlar.
 
 
Yol Dostları grubumuzun tüm yurtiçi ve yurtdışı gezileri 1618 sayılı Seyahat Acenteleri Kanunu gereğince, tüm yasal haklarımızın korunabilmesi amacı ile Kültür ve turizm Bakanlığı Seyahat Acentesi İşletme belgesine sahip A Grubu seyahat acenteleri tarafından organize edilmektedir.
Yol Dostları Grubu bir gezi, dostluk, fotoğraf grubudur. Kesinlikle kar amacı güdülmemektedir.
 
NOT: Tüm gezilerimiz TÜRSAB’a bağlı A Grubu seyahat acenteleri güvencesinde yapılmaktadır.
 
AYRINTILI BİLGİ: 0542 387 80 13
Yazar hakkında

Cevap Yaz

*