All for Joomla All for Webmasters
bilgi@yoldostlari.com
0542 387 80 13

YOL DOSTLARIYLA TRENLE TRANS SİBİRYA GEZİSİ (2015)

YOL DOSTLARIYLA TRENLE TRANS SİBİRYA GEZİSİ (2015)

 

Sevgili Dostlar
 
Muhteşem bir geziye hazır mısınız?
 
Dünyada ender sayıda şanslı kişinin yapabildiği bu geziyle ilgili açıklayıcı bilgileri aşağıda sizlerle paylaşacağız.
 
Ama önce nereleri göreceğiz neler yaşayacağız kısaca bahsedelim…
 
• Zamanın ve mevsimlerin arasında dolaşacaksınız.
• Yedi zaman diliminin ve dört mevsimin içinden geçerken, dünyanın üçte birini katedeceksiniz.
• Rusya ve Moğolistan’dan geçerek Çin’e giden Sibirya Ekspresi’ne hoşgeldiniz.
• Önünüzde 10 bin kilometrelik bir yol var
• Pekin’den Moskova’ya uzanan bir seyahati tren ile yapacağız.
• Trans Sibirya ekspresinde Pekin’den başlayacak yolculuğumuz Gobi Çölü ve Moğolistan’ın Başkenti Ulan Batur’dan geçerek Transsibirya hattına ulaşacaktır. Baykal Gölü, Irkutsk, Novosibirsk, Yekaterinburg ve Kazan bu hat üzerinde göreceğimiz yerlerden sadece birkaçı…
• Sizleri nostaljik vagonlarda yapacağımız bu seyahate erkenden davet etme sebebim bu seyahati emsallerinin çok altında bir fiyata yapabilme imkanımızın doğmuş olmasıdır. (Normalde bu gezinin maliyeti 15-30 bin Euro arasındadır)
• Bu seyahati dünya üzerinde çok az sayıda kişinin yaptığını da bilmenizi isteriz.
• Sadece 20 kişiyle yola çıkacağımızı tekrar hatırlatıyoruz. Şanslı 20 kişiden birisi olmak için acele etmenizi öneriyoruz…
 
AYRINTILI BİLGİ: 0542 387 80 13
 
Dünyanın üçte birlik kısmını aşan bu yolculukta, 4 ülke 4 başkent, 9 şehir göreceğiz. Moskova, Kızıl Meydan ve Kremlin, Tataristan’ın başkenti Kazan, Avrupa’nın en uzun Nehri Volga, Avrupa ile Asya’yı birbirinden ayıran Ural Dağları, dünyanın en derin ve en büyük su rezervuarına sahip Baykal Gölü, 19. yüzyılda Dekabristler’in sürgün yeri olup bugün Rusya’nın Paris’i olarak adlandırılan Irkutsk, Rus Taygaları ve Moğol Stepleri, dünyanın en büyüğü olan Gobi Çölü, Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur, Pekin, Çin Seddi….
 
Trans Sibirya rotasının özelliği; dünyanın en uzun tren hattı olması ve de bu yolculuğun iki kıta üzerinde gerçekleşmesi olarak özetlenebilir. Tabii yol boyunca görülecek doğal güzelliklerin ve kültürel farklılıkların yanı sıra bu yolcuğun çekici yönlerinden bir diğeri de trenin daha doğrusu trendeki özgün yolculuk ortamının kendisi olmaktadır.
 
Tüm dünya da bu bölgede yapılan üç tane temel hat bulunmaktadır. Diğer hatlar buna entegre olmaktadır. Bu hatların isimleri; 1-Transsıbırya,2-Transmongolya,3-Transmancurya’dır.
 
Bizim programımız tüm dünyada Trans Mongolian Expresi olarak bilinen bir üst segmenttir ve yaklaşık Kazan şehri dahil 8422 km dir. Tur programımızda ayrıca arada otel konaklamaları verilerek rahatlama olanağı sağlanmıştır.
 
MOSKOVA(1)-YEKATERİNBURG(1)-NOVOSIBIRSK(1)-KRASNOYARSK-IRKUTSK(2)-BAYKAL GÖLÜ-
ULAN BATUR(2)-GOBİ ÇÖLÜ – PEKİN(1)
 
15 GECE 17 GÜN
 
Tur Tarihi : 10-25 Temmuz 2015
 
AYRINTILI BİLGİ: 0542 387 80 13
 
 
 
1.GÜN İSTANBUL – MOSKOVA
Atatürk Havalimanı dış hatlar gidiş terminalinden, pasaport işlemlerinden sonra saat 08:40da Türk Hava Yollarının TK413 sayılı seferi ile Moskova’ya hareket. Yerel saat ile 12:30da varışta ülkeye giriş işlemlerinden sonra özel otobüsümüz yapılacak olan panoramik şehir turunda; Tverskaya Caddesi, Parlamento Binası, Bolşoy Tiyatrosu, Lubyanka Meydanı, KGB Merkez Binası, Aziz Vasili Kilisesi, Kızıl Meydan, Gum Alışveriş Merkezi, Kurtarıcı İsa Kilisesi, Meclis Binası görülecek yerler arasındadır. Tur sonrası otele transfer akşam yemeği ve yerleşme.
 
 
2.GÜN MOSKOVA
Otelde sabah kahvaltıdan sonra Kremlin + 1 Katedrali turu. Tur bitiminde Öğle yemeği ve ardından Trans Sibirya Treni’ne transfer, yerleşme. Trenin hareketi. Akşam yemeği ve geceleme trende.
 
 
3.GÜN KAZAN
Kahvaltının ardından, Volga’nın iki yakasında yer alan Tataristan’ın başkenti Kazan’a geliyoruz. Şehir turunda; Tatar camileri ve Rus Ortodoks Katedrali’ni görüyoruz. Kazan’ın tarihi derinlere inmektedir. Kazan, Kremlin’i göreceğimiz yerler arasındadır. Kazan şehrinin incisi sayılan bu mekân, Haziran 2001’de UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dâhil edilmiştir. Kremlin’deki turumuzda, Tatar, Kazak ve Rusların kanlı ilişkilerine tanık olacağız. Turun ardından, Avrupa’nın en büyük nehri Volga Nehri’nde tekne turu yapıyor ve sonra da nehrin kıyısında öğle yemeği yiyoruz. Gezilerin sonunda özel trenimize geri dönüyoruz. Akşam yemeği trende.
 
 
4.GÜN YEKATERİNBURG
Tüm gün tren yolculuğu ile Avrupa ve Asyayı birbirinden ayıran ve tabii bir sınır oluşturan Ural dağlarını geçeceksiniz. Akşam Yekaterinburg’a varış. Yanınıza el bagajı veya gerektiği kadar eşya alarak otele transfer ve yerleşme. Geceleme 4*otelde.
 
 
5.GÜN YEKATERİNBURG
Otelde sabah kahvaltısından sonra Tam günü geçireceğimiz Yekaterinburg’u gezmeye başlıyoruz. Çar Petro tarafından 1723 yılında kurulan bu şehir,Ural Bölgesi’nin başkenti olup Rusya’nın önemli Finans, endüstri ve kültür merkezlerinden biridir. Şehir turu esnasında 1918’de Son Çar 2. Nikolay ve ailesinin öldürüldüğü yerde yapılan” Kan üstündeki Katedral” Rusya’nın yeni Kutsal sembollerinden 7 şapelli Ganina Yama’da ziyaret edilecek. Akşam trenimize transfer ve saat 21:00 sularında trenin hareketi. Geceleme trende.
 
 
6.GÜN NOVOSIBIRSK
Batı Sibirya ovalarından, Sibirya’nın steplerinden geçerek akşama doğru 1,5milyon nüfusu ile Rusya’nın üçüncü büyük ve Sibiryanın en büyük şehri bölgenin başkenti Novosibirsk’e varış. Yanımıza gerektiği kadar eşya alarak otelimize transfer ve yerleşme. Geceleme 4* otelde.
 
7.GÜN NOVOSIBIRSK
Tam gün sürecek şehir turunda Lenin Meydanı, Rusya’nın en büyük opera binası, yerel pazar, Trans Sibirya Ekspresi’nin gelişimini ve tarihi vagonlar ile ilgi çekici buharlı trenleri görebileceğimiz Trans Sibirya Demiryolu Müzesi gibi yerler ziyaret edilecek. Yerel bir market ziyaretinde halkın yaşantısını gözlemleyebilecek ve bölgesel ürünler alabileceksiniz. Akşama doğru trene dönüş ve 19:30 civarı trenin hareketi. Geceleme trende.
 
 
8.GÜN KRASNOYARSK
Trende sabah kahvaltısından sonra saat 09:00’da Krasnoyarsk’a varış. Sovyet döneminin kapalı şehirlerinden Krasnoyarsk Yenisey Nehri kıyısında yer alıyor. Yenisey Kuzey Buz Denizi’ne dökülen en büyük nehirdir. Şehir turu öğle yemeği ve otelde birkaç saat dinlenmenin ardından trene dönüş. Trenin hareketi. Akşam yemeği ve geceleme trende.
 
 
9.GÜN IRKUTSK
Trende sabah kahvaltısı. Saat 12:00’de Irkutsk’a varış. Irkutsk, Rusya’nın Çin ve Moğolistan ile ticaretinde önemli yere sahip ,renkli yaşamı nedeniyel Sibirya’nın Parisi diye adlandırılan güzel bir şehirdir.Şehrin eski bölgesinde ahşaptan yapılmış evlerin bulunduğu bölgeyi gezdikten sonra Dük Volkonskinin ahşap evinde bir klasik müzik dinletisine katılacaksınız.Daha sonra otelimize geçiyoruz. Geceleme 4* otelde
 
 
10.GÜN BAYKAL GÖLÜ
Dünyanın en büyük tatlı su rezervuarına sahip Baykal Gölü aynı zamanda dünyanın en derin gölüdür. Uzunluğu 640 Km, genişliği 100 km yi bulan Gölün en derin yeri 1642 Km dir. Bu rekorlar kıran göl, Yeryüzü’nün tatlı sularının yüzde yirmisini tek başına içerir. Soğuk sularının sıcaklığı nadiren sekiz derecenin üzerine çıkar. Baykal Gölü, flora ve fauna bakımından önemli bir zenginliğe sahip. Yapılan tespitlere göre; burada 1700 çeşit bitki ve hayvan yaşıyor. Bunlardan 1083 çeşidi dünyanın başka hiç bir yerinde bulunmamaktadır. Tekneyle Baykal gölünde yapacağımız gezinti ve öğle yemeği sonrası Irkutsk’a dönüş. Geceleme 4*otelde.
 
 
11.GÜN BAYKAL GÖLÜ – RUSYA-MOĞOLİSTAN SINIR GEÇİŞİ
Sabahın ilk saatlerinde trene transfer ve trenin hareketi. Tüm gün tren yolculuğu.Irkutsk ile Baykal gölü arasında yer alan dağlık bölgeyi geçecek ve aşağıya doğru inerken Derin mavi suları ile size şahane manzaralar sunan Baykal gölünü çekeceğiniz fotoğraflarla ölümsüzleştirebilirsiniz.Baykal gölü kıyısından giderek yapacağınız yolculukla Moğolistan sınırına varış. Sınır formaliteleri ardından yolculuğumuz Moğolistan’da devam edecek. Geceleme trende.
 
 
12.GÜN ULAN BATUR
Sabah kahvaltıdan sonra Ulan Batur’a varışta Arbur çöl bölgesine hareketle burada turistik geziler olan yürüyüş ,tırmanma ve yerel halkı gözlemleme imkanı.Geceleme 4* otelde.
 
 
13.GÜN ULAN BATUR
Sabahın erken saatlerinde Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur’a varış. Şehir turunda ünlü Ghandan Manastırı, Sukhabatur Meydanı, Moğol Hanları’nın kışın yaşadığı saray olan Bogd Khan müzesi, görülecek yerler arasında. Yüksek bir tepede bulunan Zaisan Anıtı ziyareti sonrası bu noktadan içinden Tuul Nehri geçen şehrin harika görüntüsünü izleyebilirsiniz.. Geceleme 4*otelde
 
 
14.GÜN ULAN BATUR – GOBİ ÇÖLÜ
Sabah erken saatlerde otelden ayrılarak bizi Pekin’e götürecek Çin Demiryolları’na ait trene geçiyor ve kompartımanlarımıza yerleşiyoruz. Tam gün trende yurtlar, göçebeler, atlar gibi Moğolistan’a özgü manzaralar eşliğinde yol alıyoruz. Gobi Çölü’nün büyük bir kısmını katederek Çin sınırına varıyoruz. Gümrük işlemlerinin ardından yolculuğumuz Çin’de devam edecek. Geceleme trende.
 
 
15.GÜN PEKİN
Öğlene kadar sürecek tren yolculuğunda, Çin ve Moğolistan’ı birbirinden ayıran dağları, ertesi gün ziyaret edeceğimiz Çin Seddi’nin kalıntılarını izleyebilirsiniz.Saat 14:15de Pekin’e varışta pasaport işlemlerinden sonra trenden ayrılarak Yazlık Saray ziyareti için hareket.Akşam ,Çin mutfağının ünlü Pekin ördeği menülü akşam yemeğini almak için restauranta transfer. Geceleme otelimizde.
 
 
16.GÜN PEKİN
Otelde kahvaltıdan sonra dünyanın en büyük meydanı (40 hektar alanı kapsamakta olup aynı anda 500 bin kişi alabilmektedir ) Tian Anmen meydanını göreceksiniz. Bu meydanın Kuzeyinde her gün sabah ve akşam Çin Milli bayrağının göndere çekilmesi ve indirilmesi töreni yapılmakta olup bu tören saati, güneşin Doğuş ve batışına göre her gün değişmektedir. Her gün yüzlerce kişi bu töreni görmek için meydanda toplanır . Daha sonra Ming Hanedanının 1368 – 1644 seneleri , Qing Hanedanının 1644 – 1891 seneleri arasında 24 imparatorunun yaşadığı saray olan Yasak Kent’in gezeceksiniz. Öğle yemeğinden sonra Çin seddi’ne transfer ve Çin’in sembolü olan ve Dünyanın 8 Harikasından biri olarak kabul edilen Çin Seddi turu yapılacaktır. MÖ 9.yüzyılda askeri savunma amacı ile yapılan bu duvar 1987 yılında Çin’in sembolü olarak ‘’Dünya Mirasları listesi’’ ne alındı. Çin’de şöyle bir söz vardır “Çin Seddi’ne çıkmayanlar, gerçek adam sayılmaz’’. Daha sonra alışveriş için serbest zaman. Restaurantta akşam yemeğinden sonra havaalanına transfer.
 
 
17.GÜN PEKİN – İSTANBUL
Saat 00:10da TK21 sayılı sefer ile İstanbul’a hareket.Saat 05:25de varış ve gezimizin sonu.
 
 
 
AYRINTILI BİLGİ: 0542 387 80 13
 
STANDART EKONOMİK KOMPARTIMANDA
2 KİŞİLİK KOMPARTIMANDA KİŞİ BAŞI : 6.765 Euro
1 KİŞİLİK KOMPARTIMANDA KİŞİ BAŞI : 9.200 Euro
 
 
ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER :
-Türk Havayolları ile İstanbul – Moskova/Pekin İstanbul ekonomi sınıfı uçak bedeli
– Moskova-Ulanbatur arası Rus treninde 6 gece seçilen kategori vagonda konaklama
– Ulanbatur-Pekin arası 1 gece Çin treninde konaklama
– Moskova’da 4* otelde 1 gece konaklama
– Yekaterinburg’da 4* otelde 1 gece konaklama
– Novosibirsk’de 4* otelde 1 gece konaklama
– Krasnoyarskda 4* otelde günlük oda kullanımı
– İrkustk’da 4* otelde 2 gece konaklama
– Ulanbatur’da 4* otelde 2 gece konaklama
– Pekin’de 5* otelde 1 gece konaklama
– Turun 1.gününde akşam yemeği ile başlayıp 15.günde akşam yemeği ile biten tüm
yemekler
– Tüm transferler
– Tüm şehir turları
– Moskova’da Kremlin+Katedral turu
– Pekin’de Çin Seddi, Yasak Kent ziyaretleri
– Bölgeyi ve güzergahı çok iyi bilen bu konuda uzman 2 profesyonel kokartlı rehberimizin Rehberliği
 
 
ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
-Bahşişler kişi başı 250 Euro olup verilmesi zorunludur.
– Moğolistan ve Çin vizesi ücreti (Yeşil pasaporta vize gerekmemektedir.
– Seyahat sigortası
– Yurt dışı çıkış harcı
 
 
Bu tur programını diğer tur programlarıyla karşılaştırırken lütfen aşağıdaki hususları değerlendirin.
1-) Seyahat programınız kaç gün ve kaç kilometre… Hangi şehirleri göreceksiniz?
2-) Seyahat programınızda ektra var mı yok mu?
3-) Seyahat programınızdaki yemekler damak tadınıza uygun olacak mı?
4-) Seyahatiniz boyunca konaklayacağız tren ve kalacağınız oteller nasıl?
 
LÜTFEN BU HUSUSLARI DEĞERLENDİRDİKTEN SONRA KARARINIZI VERİNİZ.
 
 
PROGRAMIMIZ:
 
Moskova’da
– Kremlin ve çevresi
– Metro turu
– Şehir turu
– Nazım Hikmet’in Mezarı
 
Kazan’da
– Kremlin ziyareti dâhil şehir turu
– Volga Nehri’nde tekne turu
Yekaterinburg’da
– Kanlı Katedral ziyareti ve şehir turu
 
Novosibirsk’da
– Geleneksel Rus Pazarı ve Göğe Çıkış Kilisesi dâhil şehir turu
 
Irkutsk’da
– Açık Hava Pazarı dâhil şehir turu
– Açık Hava Müzesi ziyareti
 
Baykal Gölünde
– Baykal Gölü kıyısında gezinti ve köy ziyareti
– Baykal Gölü’nde tekne turu
 
Ulan Ude’de
– Tarihi Ahşap Evler turu
 
Ulan Bator’da
– Göktürk Yazıtları: Tonyukuk Anıtı ziyareti
– Choijin-Lama Tapınağı ziyareti
– Gandan Manastırı ziyareti
– At gösterisi de dâhil olan Moğol Alpleri ziyareti
 
Erlian’de
– Yerel pazar ziyareti
 
Pekin’de
– Panoramik şehir turu
– Tiananmem Meydanı ziyareti
– Çin Seddi
– Yasak Şehir ziyaretini kapsamaktadır.
 
Seyahatimizde Pekin Ördeği, havyar ve votka tadımı, Baykal Gölü’nde piknik, Trende özel Çar Ziyafeti, Moğol Yemekleri, sütte terbiye edilmiş kuzu eti ve kımız, Rus Çayı sunumu gibi unutulmaz tatlar tadacağız.
 
Bu programda otel gecelemeleri olduğu günler valizlerimiz ile otele geçiş yapacak ve ertesi gün yeni gelen trene ve yeni vagonlara bineceğiz.
 
AYRINTILI BİLGİ: 0542 387 80 13
 
NOT: Tüm gezilerimiz TÜRSAB’a bağlı A Grubu seyahat acenteleri güvencesinde yapılmaktadır.
 
 
Bu gezi TÜRSAB A 6744 nolu seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
 
Yol Dostları grubumuzun tüm yurtiçi ve yurtdışı gezileri 1618 sayılı Seyahat Acenteleri Kanunu gereğince, tüm yasal haklarımızın korunabilmesi amacı ile Kültür ve turizm Bakanlığı Seyahat Acentesi İşletme belgesine sahip A Grubu seyahat acenteleri tarafından organize edilmektedir.
Yol Dostları Grubu bir gezi, dostluk, fotoğraf grubudur. Kesinlikle kar amacı güdülmemektedir.
Yazar hakkında

Cevap Yaz

*