All for Joomla All for Webmasters
bilgi@yoldostlari.com
0542 387 80 13

YOL DOSTLARIYLA SAFRANBOLU AMASRA GEZİSİ (2011)

YOL DOSTLARIYLA SAFRANBOLU AMASRA GEZİSİ (2011)

 

Merhaba Sevgili Dostlar
 
Geçen gezimizde çok eğlendiğimiz Safranbolu Amasra Gezimizin 2.sini bu kez 29-30 ekim tarihlerinde yapıyoruz…
 
Hepinizi bu renkli ve eğlenceli geçecek geziye bekliyoruz…
 
Sevgiler…
 
Hakan SEZER
0542 387 80 13
 
 
 
 
Bu gezi TÜRSAB A Belgeli Acentemiz tarafından yapılacaktır…
 
 
 
 
Katılmak isteyenler için mail adresimiz yoldostlari@gmail.com
 
 
İLETİŞİM:
yoldostlari@gmail.com
Hakan SEZER: 0542 387 80 13
 
Yollarda ve Dostça bir gezide görüşmek üzere…
 
Sevgiler
 
Hakan SEZER
 
 
İŞTE PROGRAM
 
Hareket Yer ve saatleri
 
29 Ekim Cumartesi
06.30 İncirli Boyner Mağazası
07.00 Taksim AKM
07.30 Kadıköy Evlendirme Dairesi
 
 
 
SAFRANBOLU AMASRA GEZİSİ
 
Safranbolu Arnavut kaldırımı döşeli dar sokaklar boyunca birbiriyle uyumlu, günün her saatinde güneş alan çıkmalı çok pencereli ve çok katlı ahşap evleri, çevresindeki camii, çeşme, han, hamam türbe, mescit, köprü ve lonca çarşıları gibi diğer yapıları günümüze kadar kent ölçeğinde korumayı başarabilmiş ender kentlerimizden biridir. Ülkemizde tarihsel ve kültürel çevre duyarlılığına, Anadolu sivil mimari geleneğinin ve tarihsel kent kültürünün eşsiz zenginlikleriyle öncülük eden Safranbolu, 1994 yılı sonunda “İnsanlığın Ortak Mimarisi” gibi değerli bir uluslararası rütbeyi de kazanmış, UNESCO nezdinde “Dünya Miras Listesine” de adını yazdırmıştır. Bu tarihi kentin bir avantajı da İstanbul gibi bir metropol şehre sadece 5 saatlik mesafede olmasıdır. Safranbolu hafta sonunuzu değerlendirebileceğiniz en güzel alternatiftir.
 
 
1.Gün Cumartesi: Yörük Köyü, Çamaşırhane, Hıdırlık, Hanlar, Hamamlar, Saat Kulesi, Konaklar…
 
06:30 İncirli Boyner Mağazası Önü; 07:00 Taksim AKM; 07:30 Kadıköy Evlendirme Dairesi’nin önünde buluşuyor, gezi boyunca beraber olacağımız rehber ve kaptanlarımızla tanıştıktan sonra Bolu, Gerede, Karabük güzergahını izleyen yaklaşık 5 saat sürecek 390 kilometrelik yolculuğumuza başlıyoruz.
 
Safranbolu’daki ilk durağımız şirinliği ve sakinliği ile ön plana çıkmış olan aynı zamanda geçmişten günümüze Ahilik geleneğinin en iyi örneğinin görülebileceği Yörük Köy. Buradaki Nefis gözleme, ayran ve ev baklavası ile öğlen yemeğimizi aldıktan sonra köydeki çamaşırhane ve konakları geziyoruz.
 
Bu unutulmaz gezinin ardından Safranbolu’nun merkezine geçiyoruz ve Hıdırlık tepesinden kentin genel görüntüsünü aldıktan sonra yürüyerek kent merkezine iniyoruz. Sokaklar, hanlar, hamamlar ve Osmanlı mimarisinin en zarif örnekleri olan konaklarla devam eden gezimiz şehrin simgesi haline gelen saat kulesi ve eski hükümet konağı gezileriyle devam edecek. Son olarak Safranbolu’da alışverişin en yoğun olduğu arasta da serbest zaman sonrası otelimize yerleşme ve Akşam eğlence…
 
 
2 Gün Pazar: Kuş Kayası, Bakacak Tepesi, Amasra
 
Sabah kahvaltı sonrası Çeşmi Cihan olarak da adlandırılan Amasra’ya hareket ediyoruz. Bartın üzerinden devam edecek yol güzergâhımızdaki muhteşem manzara görülmeye değer. 2 saatlik yolculuk sonrasında Bakacak tepesinden göreceğimiz Amasra’ya doğanın ne kadar cömert davrandığını göreceksiniz. Zamanında Cenovalı kolonilerin yerleştiği ve Osmanlı dönemine kadar köle ticareti ve ağaç oymacılığı ile ön plana çıkmış aynı zaman da adını İranlı bir prenses olan Amastris’ten almış olan Amasra’yı gezerken uzun çarşıdan ahşap işçiliğinin en güzel örneklerinden hediyeler alabilirsiniz. Öğlen yemeği için Amasra’nın olmasa olmazı meşhur salatası ve balığını tadacağız, yemek sonrasında dönüş yolculuğuna başlıyoruz. Bartın, Devrek, Mengen, Bolu üzerinden geçecek yolculuğumuz yaklaşık 6 saat sürecek. Saat 21:00 sularında sizleri almış olduğumuz noktalara bırakarak başka turlarda görüşmek dileği ile vedalaşıyoruz.
 
 
Dahil Olanlar
Bütün ulaşımlar, Rehberlik, 1 Kahvaltı, 1 Akşam Yemeği, 1 Gece Konaklama, Zorunlu Seyahat Sigortası
 
 dahil olmayanlar
Belirtilenlerin dışındaki yemekler, otellerde alınan ekstralar
 

Yol Dostları grubumuzun tüm yurtiçi ve yurtdışı gezileri 1618 sayılı Seyahat Acenteleri Kanunu gereğince, tüm yasal haklarımızın korunabilmesi amacı ile Kültür ve turizm Bakanlığı Seyahat Acentesi İşletme belgesine sahip A Grubu seyahat acenteleri tarafından organize edilmektedir.

Yol Dostları Grubu bir gezi, dostluk, fotoğraf grubudur. Kesinlikle kar amacı güdülmemektedir.

NOT: Tüm gezilerimiz TÜRSAB’a bağlı A Grubu seyahat acenteleri güvencesinde yapılmaktadır.

 

AYRINTILI BİLGİ: 0542 387 80 13

 

Yazar hakkında

Cevap Yaz

*