All for Joomla All for Webmasters
bilgi@yoldostlari.com
0542 387 80 13

YOL DOSTLARIYLA NEPAL GEZİSİ (2013)

YOL DOSTLARIYLA NEPAL GEZİSİ (2013)

Sevgili Yol Dostları…
 
Bu kez Dünyanın çatısı olarak kabul edilen Nepal’e gitmeye karar verdik. Uzun araştırmalarımız sonrası piyasadan çok daha uygun bir ücrete, bu konuda çok deneyimli bir rehber ve acente ile bu gezimizi yapacağız…
Gezimizde bir çok ekstra tur ücrete dahil olacaktır. Ayrıca Gezimiz yarım pansiyondur. Yani sabah kahvaltı ve akşam yemekleri dahildir. i (Chitwan’da öğle yemekleri de dahildir)
Gezimizde yine tüm ören yeri giriş ücretleri dahil
 
* Normalde dahil olanlar kısmını buraya yazacaktım ama çok uzun sürecek… :)) Bu yüzden dahil olanları okumanızı öneririm :)))
 
İŞTE AYRINTILAR…
 
PROGRAM…
 
14 – 23 Ekim 2013 (9 gece-10 gün)
Katmandu / Bhaktapur / Patan / Katmandu Vadisi /
Chitwan Milli Parkı (safari) Pokhara
 
13.10.2013 Pazar gecesi saat 22.30’da İstanbul Sabiha Gökçen havaalanı dış hatlar terminali, AIR Arabia kontuarı önünde buluşuyoruz.
 
14.10.2013 / 1.Gün (Pazartesi): Gece yarısı saat 01.10’da İstanbul’dan-Sarjhah’a hareket. Yerel saat ile sabah 06.10’ da Sarjhah’a varıyoruz. Uçuşumuz aktarmalı olduğundan sabah saat 07.25’de Sarjhah’dan Katmandu’ya hareket edecek uçak için transit salonda bekleme yapılacaktır.
Yerel saat ile 13.10’da Katmandu’ya varış. Tribhuvan Havaalanına hoş geldiniz. Dünyanın çatısında 1400 metredeyiz. Katmandu saat dilimi Türkiye’den 3,5 saat ileridir. Havaalanında gümrük ve vize işlemleri sonrasında bizi bekleyen rehberimiz Samir ve aracımızla Thamel’de kalacağımız otelimize transfer oluyoruz. Hoşgeldin Nepal çaylarımızı yudumladıktan sonra serbest zaman ve dinleniyoruz. Akşam Nepal kültür programında Nepal dansları ve müzikleri eşliğinde Nepal yerel yemekleri yiyeceğiz. Geceleme otelde.
 
15.10.2013 / 2.Gün: Kahvaltı sonrası saat 09.00’da aracımızla şehir turuna başlıyoruz. İlk durağımız Budistler için büyük önem taşıyan Bodnath Stupa Tapınağı. Daha sonra Bagmati nehri kenarında Hinduların ölü yakma ayinlerini yaptıkları Pashupatinath tapınağını ziyaret edeceğiz. Bugün Katmandu tarihini oluşturan üç krallıktan biri olan Bhaktapur’u (Gizli Şehir) ziyaret edeceğiz. Öğle yemeğini Bhaktapura’da yiyeceğiz. Öğleden sonra güzel bir gezi sizleri bekliyor. Akşam yemeğini Thamel’de Dimelna Garden restoranda yiyoruz. Gece konaklama otelde.
 
16.10.2013 / 3.Gün: Sabah saat 05.30’da Everest Uçak turuna (bu tur ekstradır) katılacaklar için buluşma. Everest uçak turu için havaalanına transfer. 06.30’da uçakla hareket. Yaklaşık 45 dakikalık Everest uçuşu sonrası tekrar otelimizde olacağız. Otelde kalanlar sabah 08.00’ de kahvaltıda buluşuyorlar. Bugün hareket saatimiz 09.00’dur. Katmandu gezisine devam ediyoruz. Budistler ve Hindular için önemli bir ibadet merkezi olan Swayambunath Tapınağına gideceğiz. Sonrasında Katmandu’nun diğer iki krallığından biri olan Patan’a gidiyoruz (sanat şehri). Öğle yemeğini Patan’da yiyeceğiz. Daha sonra Katmandu Durbar (Hannuman Dokka) meydanını geziyoruz. Akşamüstü saatlerinde otele dönüyoruz. Akşam yemeğini Thamel’de Northfield restoranda yiyeceğiz.
 
17.10.2013 / 4.Gün: Sabah saat 07.00’de kahvaltı sonrasında saat 08.00’de valizler hazırlamış bir şekilde resepsiyon da buluşma ve hareket. Otobüsümüzle 4-5 saat sürecek olan karayolunu takiben yaklaşık 150 km yol alarak Chitwan Milli Park’ına gideceğiz. Bu yol üzerinde Terrai ovası ve Trisiliu nehri yol boyunca bize eşlik edecek. Dileyenler bu yolculuk sırasında Rafting yapabilme şansına sahip olabilirler. (Bu tur ekstradır).Öğle yemeğini yolda yedikten sonra giriş yapacağımız milli parkta nehir kenarında dinlenerek yol yorgunluğunu atabilirsiniz. Konaklamamızı Chitwan Milli Parkı’nın içinde yapacağız. 2 gece buradayız. Bu akşam yerel Taru Kabilesi dansçılarının gösterilerini izleyeceğiz.
 
18.10.2013 / 5.Gün: Bu sabah saat 06.30’da buluşuyoruz ve kahvaltı sonrasında yaban hayatı uyanmadan ağaç kano ile Narayan nehrinde 45 dakika sürecek olan yolculuğumuza çıkıyoruz. Sonrasında yaklaşık 30 dakikalık orman yürüyüşü ve ardından fil yetiştirme merkezi ziyareti yapılacaktır. Buradan ciplerle Taru halkının yaşadığı köy ziyareti yaptıktan sonra konakladığımız tesise geri dönüyoruz. Sonrasında isteyenler nehirde fillerle birlikte dans edebilirler. Öğle yemeği sonrasında Chitwan Milli Park’ında 2 saatlik fil safari turuna çıkıyoruz. Chitwan’da kalacağımız iki gün boyunca fil üzerinde Chitwan Milli Park’ında safari, nehirde kano gezintisi (bu gezide şanlıysanız timsah, gergedan, su aygırı ve Bengal kaplanı görebilirsiniz), ormanda yürüyüş, fil yetiştirme merkezi ziyareti ve fil müzesi, yerel köy gezisi, cip safari, fillerle dans ve yerel dansçıların yaptıkları gösteriyi izleme ve dans etme, geceleri nehrin başında ateş yakarak sohbet imkanı yakalayacağız.
 
19.10.2013 / 6.Gün: Sabah saat 08.00’de kahvaltı sonrasında aracımızla Chitwan’dan karayolu ile Pokhara’ya geçiyoruz. Yaklaşık 150 km. lik yolu 4 saatte alabileceğiz. Manzaranın mükemmelliği sizleri büyüleyecek. Pokhara Anapurnaların (Himalayalar) eteklerindeki Fewa Gölü’nün kenarına kurulmuş bir yerleşim merkezidir. Pokhara Nepal’in Bodrum’udur. Pokhara’da 3 gece otelde konaklama yapacağız. Pokhara’da alışveriş için bol zamanınız olacaktır. İsteyenler ekstra olarak ayurvedik masaj yaptırabilirler. Akşam yemeğimiz göl kenarında yerel bir restorandadır.
 
20.10.2013 / 7.Gün: Sabah 09.00’da kahvaltı sonrası yerel kültürünü tanıyabileceğimiz ve dağcıların anılarını taşıyan Mountain Museum (Dağ Müzesi) ve Devi şelalesi ziyareti yapılacaktır. Bugün Pokhara’da serbest zaman. İster göl kenarında yürüyüş yapın ister bisiklet kiralayıp Pokhara’yı keşfe çıkın ister dinlendirici müzik eşliğinde göl kenarındaki şezlonglara kurulup Himalaya manzaralarını seyre dalın. Saat 18.00’de akşam yemeği için otelde buluşuyoruz. Geceleme otelde.
 
21.10.2013 / 8.Gün: Sabah saat 04.30’da gündoğumunu izlemek üzere kalkıyor ve yola koyuluyoruz. Pokhara’yı zirveden gören Machu-puchare ve Annapurnaları yakından görebileceğiniz Barış Pagodasına çıkıyoruz. Hava açık olursa sabah Himalayalarda gün doğumunu izleme şansına sahip olacağız. Güneşin yansımasının dağ zirvelerinde nasıl oyunlar yaptığını göreceğiz. Gündoğumu dönüşünden sonra 45 dakikalık yürüyüş sonrasında Fawe Gölü manzarası eşliğinde gölde bot turu yapıyoruz. Ve sonrasın da kahvaltı. Yamaç paraşütü yapacak (paragliding / ekstra) olanlar otelden alınacaklardır. Serbest zaman ve alış veriş. Akşam yemeği için 18.00’de otelde buluşuyoruz. Geceleme otelde.
 
22.10.2013 / 9.Gün: Sabah kahvaltı sonrasında Katmandu’ya uçmak üzere havaalanına transfer oluyoruz. Öğle saatlerinde Katmandu’dayız. Otele yerleştikten sonra serbest zaman.
Akşam yemeği için buluşuyoruz. Geceleme otelde.
 
23.10.2012 / 10.gün Sabah kahvaltı sonrasında saat 10.00’ da havaalanına transfer oluyoruz. Katmandu-Sarjhah uçuşumuz saat 13.30’dadır. Yerel saat ile 16.40’da Sarjhah’a varıyoruz. Uçuşumuz aktarmalı olduğundan transit salonda bekleme yapılacaktır. Yerel saat 20.50 de İstanbul’a hareket ediyoruz. Yaklaşık 4 saatlik bir uçuş sonrasında Türkiye saati ile 23.40’da İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanında gezimiz son bulacaktır.
 
 
KONAKLAYACAĞIMIZ OTELLER
 
KATMANDU’DAKİ OTELİMİZ
www.hotelmarshyangdi.com
 
POKHARA’DAKİ OTELİMİZ
http://www.hotelpeaceplaza.com/
 
FİYATLAR:
Nepal gezi maliyeti: 2150 $ (İki kişilik odada kişi başı)
Tek kişi konaklama farkı: 350 $ (yalnız kalmak isteyenler için)
 
 
FİYATLARA DAHİL OLAN HİZMETLER:
* İstanbul-Sarjhah-Katmandu / Katmandu-Sarjhah-İstanbul gidiş dönüş uçak biletleri
* Bu uçuşlara ait tüm yer hizmetleri ve alan vergileri
* Pokhara-Katmandu tek yön iç hat uçak bileti ve alan vergisi
* 4 gece Katmandu’ da 3*otelde konaklama
* 2 gece Chitwan Milli Park’ında Lodge konaklama
* 3 gece Pokhara’da turistik sınıf otelde konaklama
* Himalayalar da gün doğumu izlemek için Pagoda tepesine gidiş
* Tüm kahvaltı ve akşam yemekleri (Chitwan’da öğle yemekleri dahildir)
* Bir akşam Nepali yemekli, danslı ve müzikli gece
* Programda yer alan tüm ören yeri giriş ücretleri
* Devi Şelalesi giriş ücreti
* Dağcılık Müzesi giriş ücreti
* Chitwan Milli Park’ında yerel rehber eşliğinde orman yürüyüşü, fil safari, kano gezisi, fil yetiştirme merkezi, müze ve yerel danslar eşliğinde müzikli gece
* Otobüs ücreti (tüm şehir içi gezileri, Katmandu-Chitwan ve Chitwan-Pokhara arası ulaşım ve transferler)
* Pokhara’da Fewa Gölü’nde bot turu
* Pokhara’da Barış Pagodası yürüyüşü
* Rehberlik hizmeti (Türkçe, İngilizce, Nepalce)
* Bahşişler (oteller, restoranlar, şoförler, rehber vs)
* Tüm alan transferleri (Nepal)
* Tur organizasyonu
 
Fiyatlara dahil olmayan hizmetler:
* Yurt dışı çıkış fonu (15 TL)
* Nepal giriş vizesi 15 günlük (25 $)
* Tüm yemeklerde alınacak alkolü alkolsüz içecekler
* Öğle yemeklerinde ve yemeklerde içilen içeklerde alınan %10 vergi ücreti
* Öğle yemekleri (Chitwan Milli Park’ı hariç)
* Programda belirtilmeyen müze girişleri
* Chitwan Milli Parkında fillerle dans ve yüzmek isteyen olursa filciye ödenecek ücret
* Everest uçak turu (220 $) (Otel-Alan-Otel transferi ve alan vergisi dahildir)
* Sarangot Paragliding (yamaç paraşütü 30dk – 120$ ) (Sarangot tepesine ulaşım ve vergi dahildir)
* Rafting (75 $) (öğle yemeği ve 1 adet içecek kola/bira dahildir)
* Turumuz İstanbul çıkışlı olduğundan İstanbul’a geliş ve gidiş yol masrafları
* TURSAB zorunlu sağlık ve seyahat sigortası acentemiz tarafından yapılacaktır.(40$)
 
 
 
NOTLAR:
 
* Uçak bileti fiyatları değişkendir. Yüksek sezon olması nedeni ile opsiyon süresi çok azdır. Hemen kesilen biletler bu fiyattan yararlanacaklardır.
 
* Uçak bileti ve gezi ödemesi istenildiği takdirde %5 vade farkı ile acentemiz tarafından kredi kartlarına taksitle ödeme yapılabilinir.
 
* Programımızın son şeklidir (içerik zamanlarında beklenmedik şartlar hava durumuna göre değişiklikler olabilir).
 
* Tüm uçuş saatleri ve günlerinde değişiklikler olabilmektedir. Bu değişiklikler programımızı aksatmamaktadır.
 
* Programımızda dikkat edilmesi gereken hususları ve gidilecek yerlerle ilgili detaylı bilgileri beni arayarak ya da mesaj çekerek öğrenebilirsiniz…
 
* Ekim-Kasım ayları Nepal’in yüksek sezonu olması nedeniyle uçuş hatlarındaki yoğunluk yaşandığından uçak rezervasyonlarının erken yapılması gerekmektir. Temmuz ayı başında uçak biletleri kesilmeye başlayacaktır.
 
NOT: Nepal gezimiz, “TRAVEL BREAU”, TURSAB’ın “A-6399”Numaralı Seyahat işletmesi belgesine sahip tur operatörü işbirliği ve güvencesiyle yapılmaktadır.
 
 
BİNLERCE KİLOMETRELİK YOLCULUK TEK BİR ADIMLA BAŞLAR…
 
Herkese sevgiler…
 
Hakan Sezer
YOL DOSTLARI
hakansezer@gmail.com
 
Tel: 0542 387 80 13
Yazar hakkında

Cevap Yaz

*