All for Joomla All for Webmasters
bilgi@yoldostlari.com
0542 387 80 13

YOL DOSTLARIYLA MUDANYA TRİLYE GEZİSİ (2012)

YOL DOSTLARIYLA MUDANYA TRİLYE GEZİSİ (2012)

 

Şimdi kaçış zamanı…
 
Mavi ile yeşilin buluştuğu,
 
Antik çağlardan günümüze kadar yerleşime açık olmuş,
 
Marmara’nın en güzel beldelerinden birine; Mudanya-Trilye’ye gitmeye ne dersiniz?
 
Zeytin ağaçlarının gölgesinde, daracık sokakların, ahşap evlerin arasında dolaşıp, her biri tarih kokan bu cennet beldede geçmişin izini sürmek, Tarihi Çamlı Kahve’nin muhteşem manzarasına karşı kahvenizi yudumlamak, sahildeki restoranlarda balık yemek ve hayattan biraz olsun kopup, zamanda yolculuk yaparmışcasına bir serüven yaşamak isterseniz Trilye sizi bekliyor…
 
Yollarda ve Dostça bir gezide görüşmek üzere…
 
Sevgiler…
 
Hakan SEZER
hakansezer@gmail.com
0542 387 80 13
 
 
Bilgi için: Hakan Sezer: 0542 387 80 13 ve hakansezer@gmail.com dan ulaşabilirsiniz.
 
 
———————————-
> İŞTE ETKİNLİK PROGRAMI <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
———————————-
 
07:00 Bakırköy İncirli Boyner,
07:30 Taksim AKM,
08.00 Kadıköy Evlendirme Dairesi önünden hareket ediyoruz…
 
( Kalkış saatinden 10dk Önce Gelinmesi Rica Olunur. )
.
Geri Dönüş Saati Tahmini 21:00’dir.
 
 
Gezi boyunca beraber olacağımız rehber ve kaptanlarımızla tanıştıktan sonra Eskihisar, Yalova güzergahını izleyen yaklaşık 3 saat sürecek 150 kilometrelik yolculuğumuza başlıyoruz.
 
Gezimizin ilk durağı eski tarihi evleri, otele dönüştürülmüş yüz yıllık tren istasyonu ve Mütareke Müzesiyle Mudanya oluyor.
 
Marmara Denizi kıyısındaki bu tarihi mekanın ardından yine deniz kıyısında geçmişte bir Rum köyü olan Triye’ye gidiyoruz.
 
Trilye’nin nefis zeytinyağları ile hazırlanmış mezeler eşliğinde öğlen yemeğimizi alıp gezimize devam ediyoruz. Kaderine terk edilmiş kiliseleri, şirin limanı ve küçücük evlerin sıralandığı dar sokaklarıyla Trilye’yi dolaştıktan sonra dönüş yolculuğuna geçiyoruz.
 
 
———————————–
> ETKİNLİK BEDELİ 80 TL’dir <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
———————————–
Son Katılım Tarihi; 6 NİSAN CUMA ( Katılım Sınırlıdır )
———————————–
 
Bütün ulaşımlar, Rehberlik, sabah poğaça meyve suyu ikramı dahildir.
 
* Ücrete dahil olmayanlar
Belirtilenlerin dışındaki kişisel harcamalar,
Öğle yemeği
 
….
İsteyenler Dolmalar, Börekler, Ev Yapımı Kekler ve Poğaçalarla Gelebilir :))
 
———————————–
Kesin Katılım İçin ÖDEME* <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
———————————–
 
• KADRİ CENGER ÇELEBİ
 
• GARANTİ BANKASI KARAGÜMRÜK ŞUBESİ
• 1134-KARAGÜMRÜK
• Hesap NO: 6699108
• IBAN: TR27 0006 2001 1340 0006 6991 08
 
*Ödeme yapan katılımcıların kesin rezervasyon için ad soyad bilgilerini
hakansezer@gmail.com ya da yoldostlari@gmail.com adreslerine bildirmeleri rica olunur…
 
Bu gezi Yoldostları Grubu ve TÜRSAB A Belgeli Kamp Ateşi Turizm tarafından yapılacaktır…
 
 
Kamp Ateşi Turizm: İstiklal Caddesi Mis Sokak 19/3 Taksim/İstanbul 0212 292 96 05 Türsab No: 3672
 
Rezervasyonların kesinleşmesi için geziye katılmak isteyenler en geç 6 NİSAN CUMA gününe kadar ödemelerini yapmış olmalıdır. Gezimiz 27 kişi ile sınırlıdır.
 
 
TRİLYE HAKKINDA
Eski adı Trilye, yeni adı Zeytinbağı olan birinci derecede sit alanı beldede ilk göze çarpan kırmızı kiremitli damlar oluyor. Eski mimari dokusunu günümüze taşımış olan Trilye’de kendinizi tarihin içinde buluyorsunuz. Her mevsim farklı bir tatil yaşamayı vaat eden Trilye’de tek çatı gibi görünen mimari doku arasında daracık sokaklarda dolaşırken kiliseler, bitişik nizam ahşap evler dikkat çekiyor. Trilye’de sokakta renkli ve güçlü bir yaşam fark ediliyor. Asırlık çınarların gölgesinde rüzgara teslim kahvelerde çaylarını yudumlayanlar, çeşmeler, nostaljik değerler taşıyan dükkanlar ve en çok iki ve üç katlı kerpiç, kagir, ahşap cumbalı, çıkmalı evler Türk tarzının yanı sıra Bizans ve Rum mimari örneklerini yansıtıyor. Trilye’de dağ taş zeytin ağaçları ile dolu, Tanrıların ağacı zeytin ülkesi, mavi ve yeşilin el ele verdiği, kiremit tepeleri andıran dam örtülü Trilye, kuruluşundan Osmanlıların fethine kadar Bizans kasabası olarak Rumların yaşadığı bir bölge olarak biliniyor. Fakat Trilye’de hiç Rum kalmamış. Sadece Yunanistan’da kurulan yine aynı isimli kasabada, Yunanistan’ın Rafine ve Neon kasabaları ile kardeşlik bağı kurulu olan Trilye’de Türk Yunan dostluğu adına önemli adımlar atılmış, bu sayede her yıl çok sayıda Yunan turist tarafından ziyaret edilir olmuş. Rumlardan kalma 7 kilise, üç manastır, üç ayazmadan günümüze sadece üç kilise ayakta kalabilmiş. Bunlar içinde en büyüğü Fatih Camii olarak kullanılıyor.
 
Tarihte duvarlarına ilk kez resim yapılan kilise olarak kabul edilen Kemerli Kilise harap durumda. Yemekhane olarak adlandırılan kilisenin Bursa ve çevresindeki en güzel sahneye sahip olduğu belirtiliyor. Dündar Evi olarak anılan kilise ise özel mülk konut olarak kullanılıyor. Trilye’de bulunan bir başka tarihi bina Taş mektep ise Uludağ Üniversitesi tarafından restore ediliyor.
 
Tarihçe
 
Trilye’nin kuruluşuyla ilgili üç rivayet bulunuyor.
 
Cenevizliler zamanında Sivzi, Trilye ve Kapanca da üç köy var. O yılların korsanları bu köylere sürekli saldırırlar. Köy halkı dağınık kalırlarsa korsanlarla baş edemeyeceklerini anlarlar ve üç köy şimdiki Trilye’de toplanır ve Trilye oluşur.
 
M.S. 376 Hristiyan din adamları İznik’te toplanmışlar. İznik konsülü diye tarihe geçen olaydan din adamlar arasında yorum farkları ortaya çıkmış. Aya Yani, Aya Yorgi ve Aya Satri adlarında üç papaz başpiskoposla anlaşmazlığa düşünce afaroz edilmişler. Onlarda Trilye’nin bulunduğu yere gelmişler. Bu üç papazdan ötürü (tri: üç, İlya: papaz ) buranın adı Trilya olmuş.
 
Başka bir rivayet ise Latince Trilye kırmızı balık barbunya anlamına geliyor. Dere ağzında bol miktarda barbunya balığı bulunurmuş ve buradan Doğu Roma İmparatorlarına barbunya balığı götürülmüş.
 
Rivayetler bir yana 1330’lu yıllara kadar Bizans kasabası olan Trilye sonraları Osmanlı kasabası olmuş, 1900 başlarında ”Mahmut Şevket Paşa” kasabası, 1963 yılında ise Zeytinbağı ismiyle anılmaya başlamış.
Yazar hakkında

Cevap Yaz

*